Японското министерство на отбраната започна изграждането на военновъздушна база на необитаемия остров Маге, където ще се провеждат учения с американски самолетоносачи. Съответните документи са предадени на служители на местното правителство, които са одобрили проекта, съобщи информационна агенция Kyodo, цитирана от БГНЕС.
Още: Свлачище унищожи най-малко 20 къщи
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
Отбелязва се също така, че 2,2 млрд. йени (около 17 млн. долара) ще бъдат изплатени на местната рибарска кооперация, която няма да може да извършва риболов в района в продължение на няколко години заради строителните работи.
Очаква се въздушните учения в Маге в югозападната префектура Кагошима да започнат условно от 2025 г. Преди това островът е принадлежал на частна компания от Токио и е откупен от нея от японското министерство на отбраната.
ОЩЕ: Белият дом: САЩ и Южна Корея ще отговорят координирано, ако Северна Корея използва ядрено оръжие
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
Ученията, които симулират излитане и кацане на самолети на палубата на американските самолетоносачи, са съпроводени с много шум и неизменно предизвикват протести на обществеността и местните власти в Япония. Поради тази причина те са преместени от базата Атсуги югозападно от Токио на почти безлюдния отдалечен остров Иво Джима. Той обаче се намира твърде далеч - на повече от 1200 км от Токио.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
През 2011 г. военните на двете страни решават да проучат възможността за разполагане на летище за такива обучения на остров Маге с площ 8 кв. км. Той е разположен само на 400 км от военновъздушната база Ивакуни на морската пехота на САЩ в югозападната част на главния японски остров Хоншу, където са прехвърлени около 60 американски самолетоносачи. Съоръжението в Маге ще се използва съвместно от въоръжените сили на САЩ и Япония.